Pravilna nega kose od A do Š!

Pravilna nega kose od A do Š!

Znate li? Pravilna nega kose donosi rezultate koji će vas očarati. Već sad donesite odluku da probate. Evo kako negovati kosu. Ovi trikovi zaista rade.

Koliko god novca davali na šampone, balzame, i regeneratore, vaša kosa i dalje izgleda beživotno, vlasi su slabe i lomljive, toliko često vam je potrebno šišanje da godinama ne možete dostići željenu dužinu?

Skoro svaka žena ima ili je imala problem sa opadanjem kose, masnim korenom, suvim krajevima ili sa dosadnom peruti. Ako upravo čitate ovo, znate dobro o čemu vam govorimo, a verujte, i mi znamo kako je.

Dakle, u čemu je onda tajna onih žena koje se mogu pohvaliti bujnom kosom koja odiše sjajem i zdravljem?

Ovde smo da vam otkrijemo male trikove uz koje će pravilna nega kose postati uživanje i dati fenomenalne rezultate!

Kako negovati kosu prirodnim putem?

Da li mi je potrebno mnogo novca da bih imala predivnu kosu?

Znamo da novac vrlo često ume da bude problem, ali ne dozvolite da vam bude i izgovor.

Prirodni preparati za negu kose ponekad mogu biti napravljeni u domaćoj radinosti, a proizvodi koji mogu koristiti vašoj kosi verovatno se već nalaze u vašoj kuhinji.

Iako je verovatno većina nas ovde probala razne trikove koje internet nudi i razočarala se dobijenim rezultatima, želimo da vas podsetimo da su upornost i redovna, pravilna nega kose neophodni činioci u postizanju primetnih rezultata na duže staze. Nemojte odustati već posle prvog korišćenja preparata jer, znate kako kažu: Rome wasn’t built in a day.

U nastavku vam nudimo neke potpuno prirodne proizvode koji su bogom dani saborci u borbi za zdravu i dugu kosu, i otkrivamo vam kako negovati kosu uz pomoć njih.

Kokosovo ulje

Ovaj proizvod zaista jeste ono što ste barem jednom do sada čuli ili pročitali – supermoćan saveznik, i to ne samo za negu kose, već i za negu kože, skidanje šminke, i mršavljenje! Ako ga do sada niste imali u svojoj kući, pravo je vreme da kupite jedan za svoj neseser, i još jedan za kuhinju, jer je kokosovo ulje zaista fenomenalna namirnica koja će vam uštedeti novac, i učiniti vas lepšom i zadovoljnijom! Jednostavno ga nanesite

Limun

Dokazano efikasno sredstvo u borbi protiv dosadne i uporne peruti! Kladimo se da niste znali da, posle svih onih skupih proizvoda kojima ste pokušavali da se rešite ove male bele napasti, rešenje leži upravo u vašem frižideru! Limun treba iscediti i pomešati ga sa mali maslinovog ulja, pa smešu utrljati u koren kose. Limunska kiselina će eliminisati perut, dok će ulje tretirati kožu glave.I još jedan savet u borbi protiv peruti: pokušajte da smanjite nivo stresa i poboljšate ishranu, jer su upravo ti neki od faktora za nastajanje peruti.

Ricinusovo ulje

Jedno od najboljih prirodnih ulja za negu kose, i jedan od najjačih faktora za rast kose. Ricinus je blagodet u bočici koji će ubrzati rast vaše kose od tri do čak pet puta! Osim toga, ovo ulje sprečava opadanje kose, i pomaže u borbi protiv peruti. Ricinolna kiselina pomaže u balansiranju pH ravnoteže, pa je ricinusovo ulje blogotvorno i za zdravlje kože glave.
Dakle, pitate se kako negovati kosu ricinusovim uljem? Utrljajte samo par kapi u koren kose. Preporučljivo je da kosa bude vlažna, ali ne potpuno mokra. Možete sipati vodu u bočicu sa sprej-poklopcem, i onda poprskati koren neposredno pred nanošenje ulja. Utrljavajte polako, kružnim pokretima, i ponavljajte tretman najviše dvaput nedeljno. Možete ga ostaviti čak i preko noći (sa uvijenom kosom u peškiru da ne biste umastili jastuk), i onda isprati uz pomoć vode i šampona. Saznajte koliko ricinusovo ulje delotvorno kada je u pitanju nega kose.

Ovi domaći proizvodi ne sadrže nikakve štetne hemikalije, pa vam neće oštetiti vlasi i sačuvaće zdravlje vaše kose. A upravo to je put ka dugoj kosi za kojom se svi okreću na ulici!

Dragana ima upravo takvu kosu. Svi se okreću za njom i nemoguće je odvojiti pogled od nje. Međutim, nije njena kosa uvek bila takva – nego je prirodnom negom dovela kosu do savršenstva. Ona je otkrila 2 najbitnije stvari za negu kose i ne odvaja se od njih! Kosa joj je sada duga, zdrava, sjajna i jaka – baš kao za reklamu. I vaša kosa može biti takva ako probate njenu taktiku. O čemu se radi, saznajte iz njene lične priče na ovom linku: https://minutzamene.com/perut-i-opadanje-kose-su-proslost/

Kosu ne moramo negovati samo domaćim pripravcima. Realno, ko još ima vremena za to. Mešaj 10 minuta, ostavi da stoji sat vremena…

Pravilna nega kose podrazumeva upotrebu preparata za kosu – ali ne bilo kojih!

I ne, ne treba vam gomila njih!

3 najneophodnija preparata za negu kose

Postoje preparati koje bi jednostavno trebalo da budu deo naše svakodnevne nege . Uz njih je pravilna nega kose kod kuće jednostavna.

preparati za negu kose

Oni koji su nezamenljivi su:

Šampon za kosu

Svi imamo šampon za kosu.  Oni stvaraju penu koja čisti našu dlaku. Ako birate pravi, onda su oni više od toga. Prirodni šamponi pružaju negu, jačaju kosu i rešavaju razne probleme. Najbolje su se pokazali  šamponi bez parabena, sulfata i raznih soli. Koristeći ovakve šampone vaša kosa dobija samo ono najbolje, dok su one sporedne stvari koje joj štete ili samo maskiraju probleme izostavljene.

E sad, šampona ima raznih, kao što su problemi sa kosom različiti. U zavisnosti od toga šta treba da rešite, birate nešto od sledećeg:

Postoji i dosta medicinskih šampona koji rešavaju teže probleme vlasišta, ali o njima treba da se posavetujete sa stručnim licem kao što je triholog. To mogu biti šamponi sa katranom, salicilnom kiselinom, ketokonazolom, cinkom i slično.

Prilikom pranja kose gledajte da dobro operete teme, ali i da dobro isperete tragove penu.

Šampon je osnova nege. Ako temelj nege nije dobar, sve posle što radite je beskorisno. Zato pri kupovini šampona budite izbirljivi. Neka to budu proizvodi koji imaju biljne, lekovite, korisne sastojke, a ne samo hemiju, veštačke boje, lep miris i lepo pakovanje. Najbolji izbor po našem mišljenju je set šampona Vlasilan.

oporavljena kosa nakon vlasilan šampona

Ovo je kombinacija 2 šampona koji će vam očistiti glavu u pravom smislu te reči. Nema sulfata koji isušuju kosu – čista nega u bočicama koja kosu vraća u život. I vaša će se preporoditi ako probate. Nabavite ga klikom na ovo dugme.

Nakon njega može se koristiti regenerator. On omekša kosu i pomaže da se ona lakše raščešlja. Međutim, ako je kosa negovana, balzam vam neće trebati. Ipak, trebaće vam povremeno nešto više od šampona.

Maska za kosu

Maska za kosu je važnija nego što mislite i možda baš tu grešite kada je pravilna nega kose u pitanju. Koristite je bar jednom nedeljno, jer na taj način možete pružiti hranjive supstance vašoj kosi. One imaju razne ekstrakte i dodatne vitamine koji ojačavaju našu kosu i pomažu hidrataciji, jačanju, reparaciji. U zavisnosti od naših potreba zavisi i koju masku za kosu biramo. Ono što je poželjno, jeste da to bude prirodna maska za kosu. Možete ih sami napraviti, ali je bolja varijanta kada je to kupovna maska sa proverenim sastojcima, iz razloga jer u njima postoji veća koncentracija sastojaka koji su kosi potrebni.

Serum za kosu

Serum je dobar način pružanja hidratacije i masnoće vašoj kosi. Oni su lagani i mogu zaštititi kosu od dodatnih oštećenja. Ovde je bitno da birate proizvode bez silikona. Da, i prirodne takođe. Silikoni se talože na dlaci poput neprobojnog omotača i sprečavaju da vaša kosa upije one potrebne sastojke. Imajte to na umu. Oni maskiraju problem i vi prividno dobijete glatku i sjajnu kosu – spolja. Dobar serum za kosu dubinski hrani.

Postoji i ovo…

Dodatni preparati za negu kose

Ponekad osnovna nega kose nije dovoljna. Tada se obično odlučujemo da ubacimo dodatne preparate kako bi omogućili oporavak i nesmetan rast dlaka. Među najpoznatije spadaju:

  1. Balzam za kosu –  koji pruža lako češljanje kose i hidrataciju.. Ovo pomaže jer se tada kosa ne kida i ne oštečuje
  2. Ampule za kosu– Daju dodatnu negu, omogućavaju da brzo i lako pružite kosi dodatne vitamine, ulja, keratin.Tu su i razni losioni, kristali i melemi koje rado primenjujemo kada nam je neophodna dodatna nega kose.
  3. Šampon za suvo pranje kose – kada vam treba čista kosa za 2 minuta

Kako izabrati kupovne preparate za negu kose?

Da li ste znali da prosečna parfimerija ili drogerija u zapadnom svetu nudi oko 600 različitih proizvoda za kosu? Tako je, dobro ste pročitali! A ako ste skoro stajali ispred rafova u domaćoj prodavnici, znate da je i kod nas izbor veoma bogat.

Dakle, kako od toliko proizvoda, izabrati onaj koji je baš za negu vaše kose?

Prvo, želimo da vam ukažemo na preparate koje bi trebalo da preskočite. Sulfati,  iako možda u trenutku deluju kao dobro rešenje – nisu ono što je potrebno vašoj kosi.

Preparati bazirani na prirodnim sastojcima, koji aktivno deluju na vlasi i hrane vašu kosu, jedini mogu dati prave rezultate na duge staze.

  • Ukoliko imate masnu kosu, kozmetičari savetuju da onda za negu kose izaberete šampon i balzam koji nemaju predugačku listu sastojaka na nalepnici. Zašto? Na vašoj kosi već postoji višak sebuma, pa ne želite da je opteretite još više sastojcima koji joj nisu potrebni.Savetuje se da pokušate sa šamponima najjednostavnijeg sastava, bez previše hemije i veštačkih dodataka, pa umesto komplikovanog hemijskog naziva, na etiketi potražite koprivu ili rastavić. Verujte, vaša kosa će biti zahvalna.
  • Za negu suve kose potražite preparate sa arganovim uljem ili uljem makadamije. Ona će vam pomoći u borbi protiv krhkih i suvih vlasi, tako što će nahraniti vaše vlasi mastima i proteinima i sprečiti pucanje vlasi, isušivanje i mršenje. Jednako dobro je i ulje shea drveta, koje čini kosu elastičnijom i fleksibilnijom, pa na taj način čuva vaše vlasi od cvetanja.
  • Tanka kosa zahteva preparat koji će je učiniti punijom. Kako negovati takvu kosu?  Pa potražite jedan od šampona za voluminiziranje kose.  Takođe, obratite pažnju na sastojke koji podstiču rast kose, poput hajdučke trave, i onih koji podstiču cirkulaciju – direktno odgovornu za rast kose – kao što su alantoin i hamamelis.
  •  Ukoliko ste ljubitelj ofarbane kose, i uživate u svojoj boji, ali ipak brinete zbog toga što je vrlo često beživotna i dehidrirana, rešenje za negu kose leži u tome da nađete preparat koji će vam kosu ponovo učiniti sjajnom, ali neće izbledeti tu prelepu nijansu koju želite na svojoj kosi.

Evo tajne: potražite proizvod bez alkohola i bez sulfata. Ovi sastojci mogu ugroziti pigmente vlasi, i izbledeti farbu, pa bi ih trebalo izbegavati. Sa druge strane, ono što vam je potrebno jesu proteini. Proteini za kosu će vam nahraniti vlasi, a  vaša kosa će ostati savršeno obojena, sjajna, i zdrava.

Kozmetičari i stilisti savetuju da kada pronađete formulu koja odgovara vašem tipu kose, isprobate nekoliko brendova kako biste utvrdili koja varijanta je prava. Osim što treba znati neke osnovne stvari o nezi kose, poput ovih navedenih koje sami možete ispitati na etiketi, trebalo bi se takođe posavetovati sa dugogodišnjim frizerom. Profesionalna kozmetika, koju on ima,  je dosta moćna. On je, na kraju krajeva, osim vas, jedina osoba koja zaista poznaje vašu kosu.

Kako negovati kosu u zimskom periodu?

Nega kose zimi je, naravno, neophodna kao i u svako drugo doba godine. Kako bismo održavali kosu zdravom i sjajnom, moramo pronaći za nju prave preparate i brinuti o svim faktorima koji mogu negativno uticati na nju.

Eksperti upozoravaju da bi nepovoljni zimski uslovi, uključujući i niske temperature, mogli biti jedni od opasnijih neprijatelja naše kose. Problem je, kako kažu, u promeni klimatskih uslova, isto kao i u toku leta. Jedina razlika je što u toku zime, ne preduzimamo dovoljno mera zaštite kao u toku leta, jer je ipak u toku letnje sezone tu jako sunce da nas na to podseti.

Ovo su neki od jesdnostavnih trikova za negu kose u zimskom periodu:

Krema za ruke

Upravo tako, krema za ruke je preparat koji koristimo veoma često u toku zime. Koža na rukama je nežna, i u zimskim uslovima često puca, pa skoro svaka od nas ima kremu za ruke kao nezaobilaznu stvar u svojoj torbi.A kako negovati kosu njom?

Svaki put kada nanasete kremu na ruke, razmažite je dobro, a onda, dok su i dalje masne, prođite rukama kroz krajeve svoje kose. Glicerin će poslužiti kao zaštitnik vaše kose od zime.

Cink

Ukoliko smanjena vlažnost vazduha u toku zime utiče na kožu vaše glave tako što je isušuje, to može napraviti problem sa peruti. Osim što se, u takvoj situaciji treba uzeti šampon protiv peruti (koji često sadrži cink), trebalo bi razmisliti i o korišćenju cinka kao dodatka u ishrani. Istraživanja su pokazala da se nedostatak cinka može takođe povezati sa opadanjem kose, pa bi ovakav suplement mogao da reši i više od jednog problema.Cink se može kupiti u apotekama, kao dodatak ishrani, a još je bolje uneti ga na prirodan način, proizvodima koji su njime bogati.

Kapa glavu čuva

Ali i kosu. Kape, šeširi, kačketi, pa čak i kapuljače mogu vam poslužiti da zaštitite kosu od hladnoće. Ipak, treba voditi računa da ovi odevni predmeti ne budu previše uski, jer ne želite da vam se koža glave znoji i da svakoga dana perete kosu, jer to nije pametno za negu kose.Da biste sprečili da šešir ostavi trag na vašoj kosi i da ona izgubi volumen, pokušajte ovo: Napravite opuštenu punđicu, i pričvrstite je tako da vam ne napravi grbu na šeširu, a onda, kada uđete u prostoriju, skinite šešir i samo raspustite punđicu i razbarušite kosu. Ona će ponovo dobiti svež izgled – a i vi!

Hladnija voda

Iako u toku zime svi sanjamo o toploj kupki, pokušajte da temperatura vode kojom perete i ispirate kosu nikada ne bude previše visoka. Vruća voda ne čini dobro vašoj kosi i nije dobra za njenu negu, pogotovo u toku zimskom periodu. Ona može isušiti vaše vlasi, i oštetiti kožu vaše glave tako što će proširiti pore i učiniti je izloženom niskim temperaturama. Savetuje se, čak, da voda kojom ispirate krajeve bude potpuno hladna. Ipak, njome nemojte ispirati koren.

Nega kose u toku leta: nemoguća misija?

Pitanje koje postavljamo sebi svakog avgusta dok prolazimo prstima kroz svoje suncem i slanom vodom namučene krajeve kose je: Kako negovati kosu kada je sve čemu je u toku leta izlažem zapravo štetno po nju?

Letnje sunce, visoke temperature i slana voda mogu zaista poprilično oštetiti našu kosu. Iako svaka od nas želi beach waves frizuru, i raskošnu kosu na plaži, većina nas se posle letovanja zaputi pravo kod frizera zbog suvih krajeva i ispucalih vlasi.

Kao što smo već pomenuli, kako u toku zime, tako i nega kose leti mora biti pojačana. Šta je potrebno uraditi kako biste sačuvali sjaj i zdravlje vaše kose i u toku leta?

Izbegavajte stajler, figaro, i peglu!

To je jedan od saveta sa velikim znakom uzvika! Naravno, ne treba da vam govorimo kako aparati za ispravljanje i uvijanje kose nisu dobri za negu vaše kose, jer vi to već znate, ali ovde smo da vas podsetimo da je prirodan izgled zaista najbolje i najzdravije rešenje.

Izbegavajte proizvode sa jakim hemijskim sastavom

Vaša kosa je izložena visokim temperaturama i pojačanim UV zracima u toku celog leta. Pokušajte da uspostavite ravnotežu koristeći što blaže proizvode, koji ne sadrže u sebi previše hemikalija, kako biste sačuvali njeno zdravlje koliko god je moguće.

Šampon vam, zapravo, nije svakodnevno neophodan

Ako ste na letovanju, i svakoga dana dolazite u svoju sobu u odmaralištu sa kosom isušenom i slanom od morske vode, ne morate uvek koristiti šampon da biste saprali so. Dobro je isperite, a onda nanesite malo balzama na krajeve, sačekajte malo, pa ponovo isperite… I voilà, kosa je ponovo sveža i sjajna!

Koristite proizvode za kosu sa zaštitnim faktorom

Postoje mnogi prirodni preparati za negu kose sa zaštitnim faktorom, poput makadamijinog ulja, koji se koriste bez ispiranja. Imajte jedan uvek u svojoj torbi za plažu, jer on će vam biti najbolji saveznik kada je u pitanju nega kose u toku leta!

Kako negovati plavu kosu?

Plava kosa je veoma zahtevna. Za njenu negu neophodno je dosta truda, vremena i pre svega kvalitetnih sredstava. Prvo na šta bi trebalo obratiti pažnju jeste odabir šampona. On bi trebalo da bude namenjen za negu farbane kose. Pored toga obratite pažnju na sastojke i da ne isušuje. Maska za plavu kosu može biti namenjenja baš za reparaciju i hidrataciju.

vlasilan testimonilal baner

Plava kosa je jako teška za održavanje i zahteva posvećenost i negu. Kada se farbate u plavo velika je verovatnoća da će vaša kosa biti suva i krta. Dodatna ulja u proizvodima za negu  su uvek dobra stvar. Na krajeve obavezno stavite serume ili ulja i redovno koristite balzame i ampule.

Kako negovati suvu kosu?

Nega suve kose treba da spreči dodatno isušivanje. Posebno obratite pažnju na razloge ovog problema. Upotrebljavajte šampone koji su namenjeni obnavljanju hidratacije i vlage u njoj. Bilo bi odlično ako se radi o prirodnim šamponima. Oni ne oštećuju i ne isušuju dlaku kao šamponi bogati hemijskim supstancama. Maske za kosu bi trebale da budu hidratantne.

Najbolje je da šamponi i maske imaju hijaluron za kosu.

Pazite da lepo ispirate proizvode koje koristite.

Zaštitite kosu ako planirate da je sušite fenom (možete koristiti heat protect sprej). Na taj način možete smanjiti isušivanje fenom. Krajeve kose bi trebalo redovno skraćivati i primenjivati serum za njih. Ako uzimate ampule gledajte da su bogate uljima i hijaluronom.

Kako negovati kovrdžavu kosu?

Imate preparate koji su namenjeni baš ovakvom tipu kose. Za lepe i zdrave kovrdže možete uzimati šampone koji su blagi, prirodni i ne otežavaju kosu. Balzam bi trebalo da hidrira jer su kovrdže često jako dehidrirane.  Upotrebljavajte lagane maske koje će vam pružiti zaštitu, hidrataciju i jačanje dlake. Serumi su dozvoljeni, ali samo na krajevima. Kako bi kovrdžava kosa bila zdrava možete koristiti i ampule i losione namenjene za ovaj tip kose.

Kako negovati farbanu kosu?

Kod farbane kose glavni cilj je očuvati sjaj i sprečiti ispiranje boja, zbog čega možete upotrebiti balzam koji je namenjen baš farbanoj kosi.

nega kose

Šampon za farbanu kosu bi trebalo da je blag i prirodan. Ovo iz razloga nege, ali i zato da se ne bi ispirala farba.  Za negu upotrebite serum, losione i ampule koje su bogate uljima. Na krajeve možete dodati i kristale, ali pazite da ne preterate. Previše proizvoda može dovesti do “masnog i prljavog” izgleda kose.

Kako negovati kosu sa minivalom?

Obavezno vodite računa da vaši proizvodi za negu kose nemaju u sebi sastojke koji bi mogli neutralisati kiseline kojima se pravi minival (baze na primer).  Izbegavajte preparate sa previše hemije. Šampon koji koristite ne bi trebalo da je težak za kosu, ali bi trebalo da je hranjiv. Obratite pažnju da nema sulfate i parabene u njemu. Maska može biti i proteinska. Obavezno dobro isperite kosu nakon primene ovih proizvoda.

Napomena. Preporuka je izbegavanje farbanja kose bar nekoliko nedelja nakon pravljenja minivala. Ako ste nedavno napravile trajnu nemojte kvasiti kosu tri dana, i izbegavajte stilizovanje. Za negu kose bi trebalo uzimati preparate koji su namenjeni baš za kosu koja je hemijski tretirana.

Kako negovati kosu posle keratina

Tretman keratinom zahteva da obratite više pažnje kada koristite proizvode za negu kose. Kao i kod minivala i ovde bi trebalo da pazite da vaši proizvodi nemaju sulfate i parabene. Možete birati one koji imaju keratin i hijaluron. Šampon ne bi trebalo da je jak, može biti namenjen baš za ovaj tip kose. Imate blage prirodne šampone koji su se odlično pokazali za negu kose tretirane keratinom. Izbegavajte teške i masne preparate i proteine. Biće preteški za kosu koja je već bogaćena proteinom – jer keratin to i jeste. Ono što vam treba je hidratacija.Birajte hranjive maske koje imaju i hijaluron u sebi.

Pravilna nega kose nakon pranja – sušenje

Uzalud sav trud oko preparata za negu, ako kosu posle namučite dok je sušite – rastežete četkom da je ispravite, pregrevate, uvrćete…Idealno je da uradite sledeće:

  • ne trljajte kosu i ne lomite je. Zamotajte je u peškir i pustite da on upije višak vlage
  • raščešljajte kosu. Koristite drveni češalj sa širokim zupcima
  • Ostavite kosu da se prirodno osuši. Ako to nije moguće, smanjite toplotu fena na najmanje.

Nega kose podrazumeva i šišanje

Kosa ima svoj tempo rasta, ali ma šta god da joj radili, njeni vrhovi će vremenom propadati. Usled toga, kosa puca, a oštećenje kose se širi i penje naviše. Verovali ili ne, najbolji način da pustite kosu je – da je redovno šišate. To znači da na svaka 3 meseca morate kod frizera da vam skrati krajeve kose.

Pravilna nega kose počinje iznutra

I za kraj, najbolji savet o tome kako negovati kosu  je onaj koji vam nijedan brend, a možda ni vaš frizer neće reći – brinite o sebi.

Zdravo telo se može prepoznati po kosi, koži, i noktima. Vitamini, proteini, i hidratacija je ono što je potrebno svakom vašem organu, pa i kosi. Frizura, boja, i dužina kose su stvar ukusa, ali je zdravlje vaše kose je isključivo do brige i nege koje ćete joj posvetiti.